Available Industrial Building 10'700 m2, in Torreon (Coahuila) for Sale MEX0380
Avail. Industrial Space
10'720
More Details
| Square Meter | 10'720 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Buy |
| Asking Price | Mkt Price 5.20-7.00 USD m2 |
| Land Size Total | 22'207 m2 |
| Ready to operate | 1st Q.2024 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | To suit |
| Min Height | 9.75 m |
| Max Height | 9.75 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | To suit |
| No of Parking Slots | 80 |
| No of Docks | 4 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | Security 24/7 |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | |
| Quality Walls | Tilt ́up walls in three sides; expansion wall metal wall |
| Quality Roof | |
| Quality Floor | 15 cms, 6" |
| Asset Updated | Invalid date |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 300 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Coahuila
3.7 M Population
1.48 M Active working population
23,948 Graduates per school cycle
$550 USD Average monthly salary
47 Industrial Parks
512 km of border with the US
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.
