Available Industrial Building 12'100 m2, in Monterrey (Nuevo Leon), for rent MEX0361
Avail. Industrial Space
12'166
About the asset
Just under a 15-minute drive from the Monterrey International Airport lies our Airport Technology Park. Strategically connected through highways to Airport, Monterrey, Saltillo – Monclova, Reynosa – McAllen, Laredo TX, Saltillo - R. Arizpe, and Mexico City. Offering 24/7 controlled access with fenced and gated facilities, this park is designed for manufacturing, assembly, and distribution. Easily accessible by public transportation, it provides the best available infrastructure, all in close pro...Read MoreMore Details
| Square Meter | 12'166 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Mkt Price 6.00-8.00 USD m2 |
| Land Size Total | 20'000 m2 |
| Bay Size | 10.20 m x 19.57 m |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Min Height | 9.14 m |
| Max Height | 9.14 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 59 |
| No of Docks | 6 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | 24/7 Controlled access: Fenced and Gated |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | |
| Quality Walls | |
| Quality Roof | Standing Seam Roof |
| Quality Floor | |
| Asset Updated | Invalid date |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 200 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.
