Available Industrial Building 14'400m2- 57'600m2 , in Escobedo (Nuevo Leon) for rent MEX0574
Avail. Industrial Space
57'599
About the asset
Great location. Excellent access. Patio, parking lot, and maneuvering area. 4 subdividable spaces of 155,000 SF each.More Details
| Square Meter | 57'599 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Mkt Price 6.00-8.00 USD m2 |
| Land Size Total | 57'599 m2 |
| Bay Size | 65.61 x 32.80ft |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | To suit |
| Lighting Type | LED 30FC |
| Min Height | 12.19 m |
| Max Height | 12.19 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | to suit |
| No of Parking Slots | 240 |
| No of Docks | 12 |
| No of Ramps | 4 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Metal |
| Quality Walls | |
| Quality Roof | |
| Quality Floor | 8 in |
| Asset Updated | Invalid date |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 215 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | 3 CPH |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.
