Industrial Building for Rent, 16'600 m2, in Piedras Negras MEX0611
More Details
| Square Meter | 16'677 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $4.50-5.50 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 16'677 m2 |
| Bay Size | 50 Ft. x 270 Ft. ( 15. 2 m x 82.3 m) |
| Construction Year | 2024 |
| Ready to operate | Under construction |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 500 KVA transformer |
| Lighting Type | LED |
| Min Height | 8.52 m |
| Max Height | 8.52 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 1557m2 |
| No of Parking Slots | 60 |
| No of Docks | 8 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | |
| Video Monitoring Park | |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Precast concrete walls |
| Quality Roof | SSR ROOF with 2” rigid board insulation and 7% translucent panels for superior natural light |
| Quality Floor | Concrete floor slab 18 cm (7.0) thick 2.5 tons / M2 (511 PSF) capacity, rebar reinforced |
| Asset Updated | 05/08/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 180 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | Louvers and ridge vent for natural ventilation |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Coahuila
3.7 M Population
1.48 M Active working population
23,948 Graduates per school cycle
$550 USD Average monthly salary
47 Industrial Parks
512 km of border with the US
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.

