Industrial Building for Rent,2'100m2, in San Pedro Tlaquepaque MEX1722
About the asset
Industrial Warehouse 2,100 sqm in San Pedro Tlaquepaque (Jalisco) Efficient for regional distribution operations This industrial building in San Pedro Tlaquepaque (Jalisco) offers a functional layout suited for logistics activities within the Guadalajara metropolitan area. Its loading configuration supports efficient goods handling, while its location ensures connectivity to key supply chain routes, making it suitable for regional distribution. Key Highlights: • 2 dock positions • Class A fac...Read MoreMore Details
| Square Meter | 2'148 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.10-8.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 5'612 m2 |
| Bay Size | 12 x 18 m / 39 x 59 ft |
| Construction Year | 2000 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | Fluorescent lighting |
| Min Height | 9 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 54 |
| No of Docks | 2 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Pre cast concrete + metal walls |
| Quality Roof | Standing seam KR-18 |
| Quality Floor | 15 cm / 6 in |
| Asset Updated | 23/03/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 1000 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Jalisco
8.4 Million habitants
4M Active working population
286,432 enrolled students in higher education
$342 USD Average monthly salary
57 Industrial Parks1,017 km to the US Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.



