Industrial Building for Rent,25'400m2-47'000mm2, Multiple Buildings Available, in Guadalajara MEX1743
Industrial Space
47'061
More Details
| Square Meter | 47'061 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.10-8.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 47'061 m2 |
| Bay Size | 40 x 60 ft (12×18 m) |
| Construction Year | 2026 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | LED (100 lux) |
| Min Height | 10.06 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | Yes |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | |
| No of Docks | 40 |
| No of Ramps | 4 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers | Loading Dock 1 / 10,764 SF (@1,000 m²) |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | 24/7 Security and access control |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Tilt-Up Wall Concrete |
| Quality Roof | KR-18, 24-gauge sheet & 3” fiberglass insulation. |
| Quality Floor | thickness 6” and load capacity 0.5 ton/SF |
| Asset Updated | 07/04/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 1000 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | 2 changes per hour |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Jalisco
8.4 Million habitants
4M Active working population
286,432 enrolled students in higher education
$342 USD Average monthly salary
57 Industrial Parks1,017 km to the US Border
Manufacturing in USA
The City
coming soon
Strategic Location
coming soon
Industries
coming soon
Workforce & Universities
coming soon







