Industrial Building for Rent,2'700m2-9'100mm2, Multiple Buildings Available, in Guadalupe MEX1723
About the asset
Class A Industrial Warehouse up to 9,100 sqm in Guadalupe (Nuevo León) Flexible platform for regional logistics and distribution This Class A industrial building in Guadalupe (Nuevo León) offers scalable warehouse space within Monterrey’s industrial network. Its layout supports efficient distribution operations with multiple dock positions and functional clear height. The multi-building configuration allows companies to expand as needed, while its proximity to the US border enhances cross-bor...
Read MoreMore Details
| Square Meter | 9'197 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.00-8.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 18'651 m2 |
| Bay Size | 18 x 17 m / 59 x 56 ft |
| Construction Year | 2024 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | to suit |
| Lighting Type | LED Lighting Fixtures 30 cdl. |
| Min Height | 9 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 59 |
| No of Docks | 4 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Pre cast concrete walls |
| Quality Roof | Standing seam KR-18 |
| Quality Floor | 15 cm / 6 in |
| Asset Updated | 23/03/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 230 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | to suit |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.




