Industrial Land/Built-to-Suit for Rent, 20'000m2 - 72'000m2, in León MEX1897
About the asset
Large-Scale Build-to-Suit Industrial Land up to 72,000 sqm in León (Guanajuato)
Expandable industrial platform for manufacturing and distribution networks
Offering a scalable footprint from 20,000 sqm to 72,000 sqm, this Class A build-to-suit industrial development in León (Guanajuato) is designed for companies requiring customized facilities for manufacturing, warehousing, or regional logistics operations. The project includes 1,200 kVA electrical infrastructure ...
Read MoreMore Details
| Buy or rent | Rent |
|---|---|
| Asking Price | $5.00-6.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 72'000 m2 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 1200 kva |
| Natural Gas | 4" natural gas line |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | Yes |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | |
| No of Docks | |
| No of Ramps | |
| Water available | Yes |
| Water Note | 2'' & 3" pipe lines |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | |
| Quality Roof | |
| Quality Floor | |
| Asset Updated | 22/05/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 900 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Guanajuato
6.2 Million habitants
2.8 M Active working population
84 Industrial Parks
19’000 graduated yearly
900km to the US Border
Manufacturing in Guanajuato
The City
The state Guanajuato belongs to the region Baijo and has 6 million inhabitants which reflect as the 6th most populated state.
Strategic Location
Guanajuato is very central located and has an international airport. The state is surrounded by San Luis Potosi, Queretaro, Jalisco, and Michoacan. It has a diversified economy with various sectors.
Industries
The main sectors in Guanajuato are Automotive, Textile Argo, Pharmacuetical & Medical, and Electronic. Alone the car industry occupy over 200k employees. The state count over 58 industrial parks.
Workforce & Universities
Guanajuato has over 45 higher education institutions with 20k yearly graduates. In addition, there are over 80'000 enrolled in engineering. In the public sectorer, there are 280 hospitals and almost 10k doctors.



