Industrial Land/Built-to-Suit for Rent, 23'700m2, in Hermosillo MEX1893
About the asset
Build-to-Suit Industrial Project with 23,700 sqm in Hermosillo (Sonora)
Custom facility for manufacturing and large-scale logistics operations
Planned for operational adaptability, this 23,700 sqm build-to-suit industrial project in Hermosillo (Sonora) is designed to accommodate manufacturing, assembly, and distribution requirements within a growing northern Mexico industrial market. The development includes Class A specifications, 1,000 kVA electrical capacity, a...
Read MoreMore Details
| Square Meter | 23'700 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.50-7.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 23'700 m2 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 1000 kva |
| Lighting Type | LED |
| Min Height | 8.5 m |
| Max Height | 9.75 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | Yes |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | |
| No of Docks | 12 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | Public line 6" available at property limit |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | 24/7 |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | |
| Quality Roof | Ternium Zinc-Alum Type KR 18 Gage 24 Reinforced Fiber glass 6" R-19 |
| Quality Floor | Ashford formula , 6"' |
| Asset Updated | 22/05/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 1700 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Sonora
3 Million habitants
1.46 M Active working population
107,746 undergraduate engineers enrolled
$453 USD Average monthly salary
25 Industrial Parks280km to the US Border
Manufacturing in Sonora
The City
The population of Sonora are around 3 million, and about 1.5 million people are economically active. Sonora is the second largest aerospace cluster in the country. There are around 70 companies in this industry in the state, employing over 20,000 people. Largest sectore is the automotive with 100+ companies including Ford, Benteler, or Magna.
Strategic Location
Sonora is located in the northwest of Mexico and its favorable location attracts many foreign companies. The state is bordering to United States at the north with Arizona, New Mexico, and 16 miles away from California, all through 7 customs across the border.
Industries
With 49 Industrial parks and one Science Park in Hermosillo under development, Sonora is prepared to receive investors and their companies.The strategic sectors in the entity are: automotive & electromobility, electric-electronic, mining, aerospace, renewable energies, medical devices, and agribusiness.
Workforce & Universities
Sonora has 3 research institutes and centers but is investing now in several projects in the future. Of every 100 people, 24 completed higher education, while 27 completed high school.








