Industrial Space for Rent, 10'000m2- 21'800m2, in Juárez MEX0420
About the asset
State-of-the-art industrial facility situated in one of the most vibrant industrial markets. Positioned strategically for swift access to a skilled labor force and the Zaragoza Border Crossing.More Details
| Square Meter | 21'800 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.50-7.50 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 47'695 m2 |
| Bay Size | 19 x 15 m / 62 x 50 Ft |
| Construction Year | 2024 |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | LED Fixtures 30 ft-c |
| Min Height | 10 m |
| Max Height | 10 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 281 |
| No of Docks | 12 |
| No of Ramps | 3 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Precast concrete walls |
| Quality Roof | Roof System KR-18 with fiber glass blanket insulation |
| Quality Floor | 15 cm / 6 plg |
| Asset Updated | 23/03/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 25 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | To suit |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Chihuahua
3.86 M Population
2.4 M Active working population
6,600 graduated engineers per year
77 Industrial Parks
350 km Distance to he US-Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.







