Industrial Space for Rent, 10'000m2-20'000m2, in General Escobedo, Monterrey MEX1114
Industrial Space
20'063
About the asset
Large-Scale Class A Industrial Facility with Extensive Dock Infrastructure in Escobedo (Nuevo León) Optimized for high-volume distribution operations This industrial building in Escobedo (Nuevo León) offers up to 20,000 sqm with an exceptional dock capacity, supporting intensive logistics operations. Its clear height and ramp access enhance operational efficiency, while its location within Monterrey’s industrial region strengthens connectivity to major supply chains. Close proximity to the US ...Read MoreMore Details
| Square Meter | 20'063 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.00-8.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 127'884 m2 |
| Bay Size | 15.24 m x 20 m (50 ft x 65 ft) |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Natural Gas | yes |
| Min Height | 9.45 m |
| Max Height | 9.45 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | |
| No of Docks | 50 |
| No of Ramps | 4 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Pre-casted Concrete Walls (5.5 thick) |
| Quality Roof | KR18 |
| Quality Floor | Reinforced Concrete Floor (6” thick) |
| Asset Updated | 22/08/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 220 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Hidalgo
The City
The State of Hidalgo covers an area of 20,821 km2 with a strategic road infrastructure to access to the main ports and borders in the country.
Strategic Location
Hidalgo has a privileged location in Central Mexico. It is part of the Metropolitan Zone of the Valley of Mexico, with a population of over 22 million people, making it the third-largest metropolitan area in the OECD and the largest in the world outside of Asia
Industries
The 3 main industries of Hidalgo are: Sustainable Mobility, clean Energy and Logistics.
Workforce & Universities
Hidalgo has 100 public and private universities with an 89.7% coverage. It ranks 3rd. in number of graduated engineers and technicians.



