Industrial Space for Rent, 10'000m2-22'300m2, in Nuevo Laredo MEX0437
About the asset
Strategic Location. Well developed Infrastructure, excellent connectivity to main borders, access to labor force.More Details
| Square Meter | 22'320 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $5.30-7.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 46'260 m2 |
| Bay Size | 16 x 10 m / 54 x 33 Ft |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | T5 Lamps |
| Min Height | 9 m |
| Max Height | 9 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 1107 |
| No of Parking Slots | 131 |
| No of Docks | 18 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | |
| Quality Walls | Precast concrete walls |
| Quality Roof | Standing seam KR-18 |
| Quality Floor | 15 cm (6 in) |
| Asset Updated | 23/03/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 10 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | To suit |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Tamaulipas
3.6 M Population
1.6 M Active working population
15,000 Graduates per year
$700 USD Average Salary
39 Industrial Parks400km Distance to US-Border
Manufacturing in San Luis Potosí
The City
San Luis Potosi have nearly 3 million habitants and it ranks 5th place in Great American Cities with Eocnomic Potential of the future. It has access to nearly 78 million consumers and 78% of GDP, within a radius of 500km.
Strategic Location
It is very central located, with only 2 hours to Aguascalientes, 4 driving hours to Monterrey, and 7 hours to the U.S. Border
Industries & Economy
Automotive, Home Appliances, Metal Industries as well as Food Industry are strongest Economy of San Luis Potosi. The city is part of the geographical area where the automotive sector has the most important production in the country. The city has over 18 parks and industrial zones.
Workforce & Universities
San Luis Potosi has 125 higher education institutions, 16 R+D Centers, and 6 National Laboratories. It promotes strongly its talents, with nearly 100'000 Undergraduate and Postgraduate Students and more than 6'000 engineers graduated annually.








