Industrial Space for Rent, 10'000m2-32'200m2, Multiple Buildings Available, in La Joya, Tijuana MEX0345
Industrial Space
32'194
About the asset
This Industrial Park has been established to meet the increasing demands for cutting-edge industrial buildings and infrastructure, catering to light manufacturing, e-commerce, and logistics. It is strategically located, with a 37-minute proximity to the new Otay Cross Border via Libramiento Sur, 40 minutes from the North Cross Border via Blvd. Fundadores, and 48 minutes from the new Otay Cross Border through the new Corredor 2000 and Vía Rápida Ote.More Details
| Square Meter | 32'194 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $8.00-9.50 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 32'194 m2 |
| Bay Size | 50 x 40 ft |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | LED 350 lux in production area and 500 lux in office area |
| Min Height | 9.75 m |
| Max Height | 9.75 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 3% Office area |
| No of Parking Slots | 162 |
| No of Docks | 32 |
| No of Ramps | 4 |
| Water available | Yes |
| Water Note | Hoses & cabinets |
| Docks Levelers | Mechanical dock levelers (30,000 lbs) |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | |
| Quality Walls | Full height concrete tilt up walls |
| Quality Roof | KR 18-SSR System, R-11 insulation blanket on roof |
| Quality Floor | Concrete 6” reinforced / 3,500 psi |
| Asset Updated | 10/07/2024 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 10 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | LEED |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Baja California
3.8 Million habitants
1.8 M Active working population
+127'000 students erolled in University
134 Industrial Parks20 km to the US Border
Manufacturing in USA
The City
coming soon
Strategic Location
coming soon
Industries
coming soon
Workforce & Universities
coming soon




