Industrial Space for Rent, 11'200m2, in Cienega de Flores, Monterrey MEX1109
About the asset
Class A Industrial Facility with High Dock Capacity in Ciénega de Flores (Nuevo León) Built for distribution and logistics performance This 11,200 sqm Class A industrial building in Ciénega de Flores (Nuevo León) features a dock-intensive layout designed for efficient logistics operations. Its modern construction and reinforced flooring support high-volume throughput, while proximity to Monterrey and the US border enhances supply chain integration. Ideal for companies requiring reliable infras...Read MoreMore Details
| Square Meter | 11'240 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.00-8.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 34'344 m2 |
| Bay Size | 12.2 m x 15.2 m (40 ft x 50 ft) |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Natural Gas | yes |
| Min Height | 8.55 m |
| Max Height | 8.55 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 97 |
| No of Docks | 16 |
| No of Ramps | |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Pre-casted Concrete Walls (5” thick) |
| Quality Roof | B Deck Painted Insulated (R12) \ |
| Quality Floor | Reinforced Concrete Floor (6” thick) |
| Asset Updated | 22/08/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 200 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.









