Industrial Space for Rent, 12'900m2, in Escobedo MEX1476
About the asset
Class A Industrial Logistics Facility – 12,985 m² in Escobedo (Nuevo León) High-spec warehouse designed for fast-turnover logistics and regional distribution This Class A facility in Escobedo is engineered for operational intensity, featuring 4 docks and 2 ramps that support continuous truck circulation. The 9.75–12.8 m height range enables flexible racking systems, while the 5-ton/m² reinforced floor and tilt-up 20 cm walls provide a heavy-duty industrial standard rarely found in mid-scale log...Read MoreMore Details
| Square Meter | 12'985 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.00-8.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 28'052 m2 |
| Bay Size | 52’ x 56’ |
| Construction Year | 2025 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 700 kva |
| Min Height | 9.75 m |
| Max Height | 12.8 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 88 |
| No of Docks | 4 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | CLASS A |
| Quality Walls | Tilt-up 8” (20 cm) |
| Quality Roof | Galvanized sheet KR-18 GA 24 |
| Quality Floor | 6” (15 cm) Bearing load 7.2 lb/in2 (5 ton/m2) |
| Asset Updated | 23/03/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 200 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.




