Industrial Space for Rent, 15'600m2- 23'400m2,Multiple Buildings Availble, in Leon, Guanajuato MEX1740
About the asset
Class A Industrial Warehouses for Rent in Guanajuato Scalable industrial campus for manufacturing and regional distribution Offering multiple buildings with flexible occupancy configurations, this Class A industrial complex in Guanajuato provides up to 23,420 sqm of space for manufacturing, logistics, and supply chain operations. The project combines high-clearance specifications, reinforced flooring, and 1,200 kVA electrical capacity to support demanding industrial users and production-orient...Read MoreMore Details
| Square Meter | 23'420 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | on request |
| Land Size Total | 53'552 m2 |
| Bay Size | 40x50 |
| Ready to operate | immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 1200 kva |
| Lighting Type | to suit |
| Min Height | 9.75 m |
| Max Height | 9.75 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | Yes |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 156 |
| No of Docks | 8 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | 24/7 |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | |
| Quality Roof | KR-18 Sytem - Ga.22 |
| Quality Floor | 15 cm |
| Asset Updated | 03/04/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 700 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | to suit |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Guanajuato
6.2 Million habitants
2.8 M Active working population
84 Industrial Parks
19’000 graduated yearly
900km to the US Border
Manufacturing in Guanajuato
The City
The state Guanajuato belongs to the region Baijo and has 6 million inhabitants which reflect as the 6th most populated state.
Strategic Location
Guanajuato is very central located and has an international airport. The state is surrounded by San Luis Potosi, Queretaro, Jalisco, and Michoacan. It has a diversified economy with various sectors.
Industries
The main sectors in Guanajuato are Automotive, Textile Argo, Pharmacuetical & Medical, and Electronic. Alone the car industry occupy over 200k employees. The state count over 58 industrial parks.
Workforce & Universities
Guanajuato has over 45 higher education institutions with 20k yearly graduates. In addition, there are over 80'000 enrolled in engineering. In the public sectorer, there are 280 hospitals and almost 10k doctors.


