Industrial Space for Rent, 2'500m2-5'100m2, in la Presa, Tijuana MEX0891
Industrial Space
5'120
More Details
| Square Meter | 5'120 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Price on Request |
| Land Size Total | 5'120 m2 |
| Bay Size | 16 m x 10 m |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 150 KVA |
| Lighting Type | LED Light |
| Min Height | 6.7 m |
| Max Height | 9.6 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 180m2 |
| No of Parking Slots | 54 |
| No of Docks | 6 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | 7 Inch concrete tilt up |
| Quality Walls | 8 Inch concrete tilt up |
| Quality Roof | KR-18 Standing seam metal |
| Quality Floor | 5 in Load capacity 8 ton / m2 |
| Asset Updated | 21/01/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 10 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Baja California
3.8 Million habitants
1.8 M Active working population
+127'000 students erolled in University
134 Industrial Parks20 km to the US Border
Manufacturing in Morelos







