Industrial Space for Rent, 2'700m2 - 3'200m2, Multiple Buildings Available, in Reynosa MEX1460
About the asset
High-Intensity Cross-Border Logistics Warehouse – Reynosa (Tamaulipas) Designed for fast-turnover US–Mexico supply chain operations This Reynosa industrial facility is engineered for extreme logistics velocity, positioned just 15 km from the US border. With dual 1,000 kVA power units, it supports high-demand industrial users requiring redundancy and operational continuity. The 16 cm reinforced concrete floor and Class A structure allow heavy-duty handling, while dock and ramp configuration ensu...Read MoreMore Details
| Square Meter | 3'290 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Price on Request |
| Land Size Total | 13'823 m2 |
| Bay Size | 15.45 x 10.0 m |
| Construction Year | 1990 |
| Ready to operate | immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 2 x 1,000 KVAS |
| Lighting Type | st fluorescente 59 w |
| Min Height | 7.8 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | No |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 4 |
| No of Docks | 2 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | concrete walls |
| Quality Roof | Heavy-traffic membrane |
| Quality Floor | concrete 16 cm |
| Asset Updated | 11/01/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 15 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Tamaulipas
3.6 M Population
1.6 M Active working population
15,000 Graduates per year
$700 USD Average Salary
39 Industrial Parks400km Distance to US-Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.



