Industrial Space for Rent, 3'000m2-7'200m2, in Monterrey MEX0600
Industrial Space
7'279
About the asset
Class A industrial building with the best location near the center of MonterreyMore Details
| Square Meter | 7'279 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | 6.00-8.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 21'700 m2 |
| Bay Size | 7.50 X 15.85 M |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 225 KVA |
| Natural Gas | Feasible |
| Lighting Type | LED |
| Min Height | 8.9 m |
| Max Height | 8.9 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 39 |
| No of Docks | 11 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Block/laminate |
| Quality Roof | sandwich panel |
| Quality Floor | 15 cm (6in) with 5 ton/m2 load capacity |
| Asset Updated | 29/08/2024 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 220 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | Louvers |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.


