Industrial Space for Rent, 3'200m2, in Aguascalientes MEX0342
About the asset
Only a five-minute drive from the International Airport. Access to just-in-time/just-in-sequence operations. Offers the most competitive costs and available land with all services in place. Ensures certainty regarding land property and its designated use. Convenient access to infrastructure and services, with compliance with local and Federal regulations. Streamlined processes for the swift setup of operations, coupled with professional management.More Details
| Square Meter | 3'252 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $5.50-6.30 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 17'006 m2 |
| Bay Size | 12.20 x 15.25 m |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | T5 |
| Min Height | 9 m |
| Max Height | 9 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 26 |
| No of Docks | 2 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers | 12.20 x 15.25 m |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | |
| Quality Walls | Tilt up walls |
| Quality Roof | Standing seam KR-18 SSR SYS |
| Quality Floor | Reinforced concrete, 15 cm thick 6 ton/m² |
| Asset Updated | 10/07/2024 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 780 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Aguascalientes
1.4 Million habitants
662,000 Active working population
13'300 Graduates per year
$601USD Average Monthly Salary
26 Industrial Parks782 km Distance to the US-Border
Manufacturing in Durango
The City
Durango has 39 municipalities with Victoria de Durango as its capital. Durango holds a population of 1,832,650, from which more than half live in the metropolitan area. It ranks 24th in number of inhabitants in all of Mexico and the average age is 27 years old.
Strategic Location
The state of Durango is located in the northwestern part of the country, bordering to the north with Chihuahua, to the northwest with Coahuila, to the southeast with Zacatecas, to the south with Nayarit and to the west with Sinaloa.
Industries
The three main economic sectors in Durango are: mining, film and forestry, as well as agriculture, the automotive industry, metalworking and textiles. Secondary activities include manufacturing industries, mainly steel products, clothing and accessories, auto parts and paper products that contribute 34% of the state's income.
Workforce & Universities
Durango has several educational centers and it also has specialized centers in advanced manufacturing, engineering and industrial development, and renewable energy. There are 12k+ enrolled students and around 4000 graduates yearly.





