Industrial Space for Rent, 3'600m2- 10'100m2, in El Marques MEX0298
Industrial Space
10'150
More Details
| Square Meter | 10'150 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Price on Request |
| Land Size Total | 10'150 m2 |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 75 KVA |
| Lighting Type | LED Light / 4% on roof and lateral windows for natural light |
| Min Height | 9.1 m |
| Max Height | 11.27 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | Yes |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 180 |
| No of Parking Slots | 170 |
| No of Docks | 15 |
| No of Ramps | 5 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers | Bollards, dock seals, insulated door and Levelers capacity 35,000 lbs |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | 24/7 security control |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | 7 Inch concrete tilt up |
| Quality Walls | 7 Inch concrete tilt up |
| Quality Roof | R-11 Fiberglass |
| Quality Floor | KR-18 Standing seam metal / R-11 Fiberglass |
| Asset Updated | 21/01/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 930 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Querétaro
2.4 Million habitants
1.11 M Active working population
62,000 Graduates per year
$329 USD Average monthly salary
88 Industrial Parks
940 km to the US Border
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.










