Industrial Space for Rent, 4'100m2, in Silao MEX1558
About the asset
Class A Industrial Warehouse with Office Integration in Silao (Guanajuato) Well-suited for regional distribution and logistics operations Positioned within a key industrial hub, this 4,129 sqm Class A warehouse delivers a balanced combination of operational space and 200 sqm of offices. Its four dock doors and ramp access enable efficient goods handling, while a consistent 9.14 m clear height supports organized storage. Located in Silao (Guanajuato), the property benefits from strong connectiv...Read MoreMore Details
| Square Meter | 4'129 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $5.00-6.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 7'894 m2 |
| Bay Size | 10.20 m x 19.77m |
| Ready to operate | Available NOW |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | Installed and ready to be used |
| Min Height | 9.14 m |
| Max Height | 9.14 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 200m2 |
| No of Parking Slots | 37 |
| No of Docks | 4 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Pre-Cast Concrete |
| Quality Roof | Standing Seam Roof |
| Quality Floor | 6 inches | 15 cm |
| Asset Updated | 05/02/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 900 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Guanajuato
6.2 Million habitants
2.8 M Active working population
84 Industrial Parks
19’000 graduated yearly
900km to the US Border
Manufacturing in Guanajuato
The City
The state Guanajuato belongs to the region Baijo and has 6 million inhabitants which reflect as the 6th most populated state.
Strategic Location
Guanajuato is very central located and has an international airport. The state is surrounded by San Luis Potosi, Queretaro, Jalisco, and Michoacan. It has a diversified economy with various sectors.
Industries
The main sectors in Guanajuato are Automotive, Textile Argo, Pharmacuetical & Medical, and Electronic. Alone the car industry occupy over 200k employees. The state count over 58 industrial parks.
Workforce & Universities
Guanajuato has over 45 higher education institutions with 20k yearly graduates. In addition, there are over 80'000 enrolled in engineering. In the public sectorer, there are 280 hospitals and almost 10k doctors.



