Industrial Space for Rent, 4'200m2, in Saltillo MEX0621
More Details
| Square Meter | 4'294 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.50-7.50 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 4'294 m2 |
| Bay Size | 5 bays at 7.90 meters and 4 bays at 10 meters with double central columns |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | 16" pendant bell lamps 227 W |
| Min Height | 4.3 m |
| Max Height | 6.7 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 416m2 |
| No of Parking Slots | 10 |
| No of Docks | 2 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | |
| Quality Roof | joist type roof trusses with 24 gauge Pintro sheet with 1 1/2 AISLAKOR insulation and 25% acrylic sheet on the deck achieving a perfect daytime lithting for energy savings |
| Quality Floor | concrete floor 7.08 in thick, 250 kg/cm2 (fibramesh) |
| Asset Updated | 05/08/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 300 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | Gracity fans |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Coahuila
3.7 M Population
1.48 M Active working population
23,948 Graduates per school cycle
$550 USD Average monthly salary
47 Industrial Parks
512 km of border with the US
Manufacturing in Sonora
The City
The population of Sonora are around 3 million, and about 1.5 million people are economically active. Sonora is the second largest aerospace cluster in the country. There are around 70 companies in this industry in the state, employing over 20,000 people. Largest sectore is the automotive with 100+ companies including Ford, Benteler, or Magna.
Strategic Location
Sonora is located in the northwest of Mexico and its favorable location attracts many foreign companies. The state is bordering to United States at the north with Arizona, New Mexico, and 16 miles away from California, all through 7 customs across the border.
Industries
With 49 Industrial parks and one Science Park in Hermosillo under development, Sonora is prepared to receive investors and their companies.The strategic sectors in the entity are: automotive & electromobility, electric-electronic, mining, aerospace, renewable energies, medical devices, and agribusiness.
Workforce & Universities
Sonora has 3 research institutes and centers but is investing now in several projects in the future. Of every 100 people, 24 completed higher education, while 27 completed high school.




