Industrial Space for Rent, 4'400m2 - 15'300m2, Multiple Modules Available, in Rosarito MEX1550
About the asset
Industrial Warehouse Complex up to 15,300 sqm in Rosarito (Baja California) Built for high-volume logistics and manufacturing With up to 15,300 sqm available, this industrial warehouse complex supports large-scale logistics and manufacturing operations. Its infrastructure enables efficient material handling and throughput, while the scale allows companies to consolidate operations. Located near the US border, it strengthens cross-border supply chains and enhances distribution performance for i...Read MoreMore Details
| Square Meter | 15'391 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Price on Request |
| Land Size Total | 15'391 m2 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | Two of 300 KVA 200 KVA Solar panels |
| Lighting Type | LED Light |
| Min Height | 9.14 m |
| Max Height | 11.58 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 452 m2 |
| No of Parking Slots | 119 |
| No of Docks | 14 |
| No of Ramps | 3 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers | Bollards, dock seals, insulated doors and Electronic levelers, capacity 35,000 lbs |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | 7 Inch concrete tilt up |
| Quality Roof | KR-18 Standing seam metal Roof insulation R-11 Fiberglass |
| Quality Floor | 5 in, load capacity 8 ton / m2 |
| Asset Updated | 21/01/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 40 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | Air extraction units 30,000 CFM / 5 HP |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Baja California
3.8 Million habitants
1.8 M Active working population
+127'000 students erolled in University
134 Industrial Parks20 km to the US Border
Manufacturing in Sonora
The City
The population of Sonora are around 3 million, and about 1.5 million people are economically active. Sonora is the second largest aerospace cluster in the country. There are around 70 companies in this industry in the state, employing over 20,000 people. Largest sectore is the automotive with 100+ companies including Ford, Benteler, or Magna.
Strategic Location
Sonora is located in the northwest of Mexico and its favorable location attracts many foreign companies. The state is bordering to United States at the north with Arizona, New Mexico, and 16 miles away from California, all through 7 customs across the border.
Industries
With 49 Industrial parks and one Science Park in Hermosillo under development, Sonora is prepared to receive investors and their companies.The strategic sectors in the entity are: automotive & electromobility, electric-electronic, mining, aerospace, renewable energies, medical devices, and agribusiness.
Workforce & Universities
Sonora has 3 research institutes and centers but is investing now in several projects in the future. Of every 100 people, 24 completed higher education, while 27 completed high school.





