Industrial Space for Rent, 4'500m2- 8'900m2, Multiple Buildings Available, in Queretaro MEX0555
Industrial Space
8'913
More Details
| Square Meter | 8'913 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $5.50-6.50 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 17'765 m2 |
| Bay Size | 24.69mx 10.20m |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | According to client needs |
| Min Height | 9.14 m |
| Max Height | 9.14 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 74 |
| No of Docks | 9 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Pre-Cast Concrete |
| Quality Roof | Standing Seam Roof |
| Quality Floor | 6 inches / 15 cm |
| Asset Updated | 05/02/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 720 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Querétaro
2.4 Million habitants
1.11 M Active working population
62,000 Graduates per year
$329 USD Average monthly salary
88 Industrial Parks
940 km to the US Border
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.



