Industrial Space for Rent, 4'600m2, in Colón MEX0542
About the asset
High quality of life, close to the largest market in the world. With solid infrastructure and convenient time zone. • Modern Infrastructure: Class A Building. • Prime and strategic location right in front of Queretaro’s Intercontinental Airport, providing connection to main regional roads and federal highways as well as proximity to railroad services. • Proximity to more than 10 Aerospace, Automotive and Home appliances OEM’s in a 100-mile radius. • Human capital: skilled, productive, experie...
Read MoreMore Details
| Square Meter | 4'645 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $5.50-6.50 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 28'472 m2 |
| Bay Size | 40’ x 50’ (12.19x15.24 m) |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Natural Gas | Available |
| Lighting Type | Upon request |
| Min Height | 9.14 m |
| Max Height | 9.14 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | Per request |
| No of Parking Slots | 125 |
| No of Docks | 4 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | 8” Thick concrete Tilt-Up |
| Quality Roof | SSR-KR18 System Ga. 24 2“ Fiberglass insulation, 5% Skylights |
| Quality Floor | 6” Thick concrete floor, Ashford sealer |
| Asset Updated | 31/03/2024 |
| Distance to Airport | 3 |
| Distance to US Border | 935 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Querétaro
2.4 Million habitants
1.11 M Active working population
62,000 Graduates per year
$329 USD Average monthly salary
88 Industrial Parks
940 km to the US Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.


