Industrial Space for Rent, 4'700m2-14'200m2, in Apodaca, Monterrey MEX0467
About the asset
Park distinguished by its prime location for logistics purposes of any industry. Experience with many world class companies already installed and operating successfully in our industrial parks. Workforce quality, infrastructure and amenities that no other park offers in Nuevo León.More Details
| Square Meter | 14'241 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | 6.00-8.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 27'216 m2 |
| Bay Size | 65.62' x 63.75' |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | Two 500 KVA transformers |
| Lighting Type | LED Lighting |
| Min Height | 9.75 m |
| Max Height | 9.75 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | To Suit |
| No of Parking Slots | 116 |
| No of Docks | 6 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | |
| Quality Walls | Precast concrete walls 5" thick full height |
| Quality Roof | SSR Roof System |
| Quality Floor | 6" reinforced floor |
| Asset Updated | 06/12/2024 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 220 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | 6 changes per hour |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Guanajuato
The City
The state Guanajuato belongs to the region Baijo and has 6 million inhabitants which reflect as the 6th most populated state.
Strategic Location
Guanajuato is very central located and has an international airport. The state is surrounded by San Luis Potosi, Queretaro, Jalisco, and Michoacan. It has a diversified economy with various sectors.
Industries
The main sectors in Guanajuato are Automotive, Textile Argo, Pharmacuetical & Medical, and Electronic. Alone the car industry occupy over 200k employees. The state count over 58 industrial parks.
Workforce & Universities
Guanajuato has over 45 higher education institutions with 20k yearly graduates. In addition, there are over 80'000 enrolled in engineering. In the public sectorer, there are 280 hospitals and almost 10k doctors.


