Industrial Space for Rent, 4'800m2-32'700m2, in la Presa, Tijuana MEX1157
About the asset
High-Capacity Industrial Facility Near Border in Tijuana (Baja California) Built for manufacturing scale and logistics intensity This Class A industrial property in Tijuana (Baja California) offers flexible space starting at 4,800 sqm, supported by a high dock count and 1,750 kVA power capacity for heavy manufacturing. Its infrastructure allows efficient handling of large volumes, while proximity to the US border strengthens cross-border supply chain performance. Ideal for companies requiring ...Read MoreMore Details
| Square Meter | 4'800 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Price on request |
| Land Size Total | 35'400 m2 |
| Construction Year | 2025 |
| Ready to operate | 2025-12-01T08:00:00.000Z |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 1750 KVAS |
| Min Height | 9.75 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | Yes |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 450 |
| No of Parking Slots | 214 |
| No of Docks | 24 |
| No of Ramps | 6 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | 24/7 security |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Tilt-Up |
| Quality Roof | Lamina KR18 |
| Quality Floor | Concrete 6" |
| Asset Updated | 06/05/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 20 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Baja California
3.8 Million habitants
1.8 M Active working population
+127'000 students erolled in University
134 Industrial Parks20 km to the US Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.





