Industrial Space for Rent, 5'600m2, in Guanajuato MEX0341
More Details
| Square Meter | 5'668 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $4.80-5.60 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 19'205 m2 |
| Bay Size | 12.20 x 16 m |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Min Height | 9.75 m |
| Max Height | 9.75 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 30 |
| No of Docks | 2 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers | 2 docks high truck door |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Full concrete tilt-up walls with windows opening and corner/middle office-type façade en construction type |
| Quality Roof | KR-18 SSR system |
| Quality Floor | 250 Kg / 3,000 PSI |
| Asset Updated | 10/07/2024 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 880 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Guanajuato
6.2 Million habitants
2.8 M Active working population
84 Industrial Parks
19’000 graduated yearly
900km to the US Border
Manufacturing in Durango
The City
Durango has 39 municipalities with Victoria de Durango as its capital. Durango holds a population of 1,832,650, from which more than half live in the metropolitan area. It ranks 24th in number of inhabitants in all of Mexico and the average age is 27 years old.
Strategic Location
The state of Durango is located in the northwestern part of the country, bordering to the north with Chihuahua, to the northwest with Coahuila, to the southeast with Zacatecas, to the south with Nayarit and to the west with Sinaloa.
Industries
The three main economic sectors in Durango are: mining, film and forestry, as well as agriculture, the automotive industry, metalworking and textiles. Secondary activities include manufacturing industries, mainly steel products, clothing and accessories, auto parts and paper products that contribute 34% of the state's income.
Workforce & Universities
Durango has several educational centers and it also has specialized centers in advanced manufacturing, engineering and industrial development, and renewable energy. There are 12k+ enrolled students and around 4000 graduates yearly.





