Industrial Space for Rent, 7'000m2- 17'300m2, Multiple Buildings Available, in Santa Catarina, Monterrey MEX0434
About the asset
Industrial Park Opportunity for Scalable Operations in Santa Catarina (Nuevo León) Built for logistics expansion and manufacturing integration Located within Monterrey’s industrial ecosystem, this multi-building development in Santa Catarina (Nuevo León) supports large-scale operations with flexible configurations. The property’s infrastructure allows efficient distribution while accommodating production activities. Its proximity to key northern logistics corridors strengthens supply chain per...Read MoreMore Details
| Square Meter | 173'666 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | 6.00-8.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 31'582 m2 |
| Bay Size | 15 x 15 m / 50 x 50 Ft |
| Construction Year | 2025 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | LED Fixtures 30 ft-c |
| Min Height | 9 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 129 |
| No of Docks | 6 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Precast concrete walls |
| Quality Roof | Standing seam roof KR-18 |
| Quality Floor | 15 cm (6 in) |
| Asset Updated | 23/03/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 260 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | To suit |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.











