Industrial Space for Rent, 8'400m2, in Tepeji MEX1268
Industrial Space
8'400
About the asset
Class A Industrial Warehouse with Large Land Coverage in Tepeji (Hidalgo) Balanced facility for logistics and light manufacturing operations Set within a large industrial plot, this 8,400 sqm Class A warehouse in Tepeji (Hidalgo) offers a combination of operational space and expansion potential. Supported by 500 kVA power capacity, it is suitable for logistics and light manufacturing activities. The facility integrates durable construction, office space, and functional loading access, while it...Read MoreMore Details
| Square Meter | 8'400 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Price on Request |
| Land Size Total | 202'000 m2 |
| Floor Load | f’c = 300 kg/cm² / Load capacity of 8 tons/m² |
| Construction Year | 2025 |
| Ready to operate | on demand |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | One 500 KVA transforme |
| Lighting Type | 10% natural lighting: 5% to 6% Polycarbonate dome system 300 Lux/m² / LED lamps |
| Min Height | 9.14 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | Yes |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 500 m² – office specifications & layout |
| No of Parking Slots | |
| No of Docks | 2 |
| No of Ramps | |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers | 50,000 lbs dock levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Metal structure with 5" thick precast concrete walls |
| Quality Roof | KR-18 panel, 22-gauge Pintro finish, with 2" fiberglass thermal insulation |
| Quality Floor | 15 cm thick concrete slab |
| Asset Updated | 22/04/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 800 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Hidalgo
3.2 M Population
1.5 M Active Working Population
21,725 Graduates per year
$317 USD Average Monthly salary
14 Industrial Parks
1,125 km to the US Border
Manufacturing in Hidalgo
The City
The State of Hidalgo covers an area of 20,821 km2 with a strategic road infrastructure to access to the main ports and borders in the country.
Strategic Location
Hidalgo has a privileged location in Central Mexico. It is part of the Metropolitan Zone of the Valley of Mexico, with a population of over 22 million people, making it the third-largest metropolitan area in the OECD and the largest in the world outside of Asia
Industries
The 3 main industries of Hidalgo are: Sustainable Mobility, clean Energy and Logistics.
Workforce & Universities
Hidalgo has 100 public and private universities with an 89.7% coverage. It ranks 3rd. in number of graduated engineers and technicians.







