Industrial Space for Rent, 8'700m2, in Hermosillo MEX1038
Industrial Space
8'723
About the asset
Building and expansion (commercial) land strategically located in one of the main commercial corridors of Hermosillo, Sonora. This property is ideal for commercial, logistics, and/or light manufacturing purposes.More Details
| Square Meter | 8'723 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.00-7.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 42'614 m2 |
| Bay Size | 70 ft |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 1,177.5 kVA |
| Lighting Type | Fluorescent T8 light fixtures. |
| Min Height | 6.7 m |
| Max Height | 7.3 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | Yes |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 250 |
| No of Docks | 3 |
| No of Ramps | 3 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Concrete tilt walls |
| Quality Roof | Metal roof panel KR-18 |
| Quality Floor | 6 inches reinforced with polypropylene fiber, f'c = 280 kg/cm² |
| Asset Updated | 14/02/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 270 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Sonora
3 Million habitants
1.46 M Active working population
107,746 undergraduate engineers enrolled
$453 USD Average monthly salary
25 Industrial Parks280km to the US Border
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.




