Industrial Space for Rent, 8'700m2-33'000m2, Multiple Buildings Available, in Pedro Escobedo MEX0200
About the asset
Immediate access to the 57 Highway, a south-north highway running from Mexico City to the United States, the site is positioned well for tenant requirements for space between the Mexico City toll booth and Queretaro. The Industrial Park is conveniently located between two looped intersections that allow for easy truck and vehicle circulation to and from the Mexico City Metropolitan Area.With lower property costs, lower taxes, lesser traffic congestion, lower labor rates, and greater availabil...
Read MoreMore Details
| Square Meter | 8'751 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Mkt Price 4.50-6.00 USD m2 |
| Land Size Total | 20'980 m2 |
| Electricity Extra Power | Yes |
| Electricity Note | 12,750 kVA´s mid-voltage |
| Lighting Type | Led lighting |
| Min Height | 9.75 m |
| Max Height | 9.75 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 115 m2 |
| No of Parking Slots | 60 |
| No of Docks | 7 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | Water storm drainage / retention pond Sanitary water treatment plant |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | Yes |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | Security guardhouse / controlled access / CCTV for common areas / 39 Cameras |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Tilt-Up |
| Quality Walls | Full height concrete “Tilt-Up” walls |
| Quality Roof | Roof: KR-18 galvanized sheet metal with 7.62 cm (3 in) insulation (R=30) |
| Quality Floor | slabs 18 cm (7 in) reinforced concrete 6 tons per m2 |
| Asset Updated | 02/07/2024 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 800 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Querétaro
2.4 Million habitants
1.11 M Active working population
62,000 Graduates per year
$329 USD Average monthly salary
88 Industrial Parks
940 km to the US Border
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.















