Industrial Space for Rent, 9'800m2 - 40'500m2, Multiple Buildings Available, in Apodaca MEX1852
About the asset
Large-Scale Class A Industrial Complex in Apodaca (Nuevo León)
Built for logistics, distribution, and light manufacturing
Offering flexible spaces from 9,800 m² to over 40,000 m², this industrial complex in Apodaca (Nuevo León) is designed for high-volume operations. With significant dock capacity, multiple ramps, and generous clear height, it supports efficient logistics and production workflows. Its proximity to the US border enhances cross-border distribution, making it particu...
Read MoreMore Details
| Square Meter | 15'453 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.00-8.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 40'500 m2 |
| Floor Load | 6 ton/m² |
| Bay Size | 20 m x 15 m |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | LED 30 ftc (300 lux) + 5% natural light |
| Min Height | 9.15 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 250 |
| No of Docks | 40 |
| No of Ramps | 25 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | 5” precast concrete |
| Quality Roof | KR18 sheet metal, 24 gauge |
| Quality Floor | 15 cm thick concrete |
| Asset Updated | 06/05/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 220 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | cross ventilation through louvers |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.








