Industrial Space for Rent,3'300m2-7'300m2, Multiple Modules , in Mexicali MEX1546
About the asset
Industrial Warehouse with Flexible Modules up to 7,300 sqm in Mexicali (Baja California) Adapted for scalable logistics and distribution operations Offering up to 7,300 sqm of industrial space, this warehouse is designed for companies requiring flexibility and gradual expansion. Its modular layout allows operators to scale within the same facility while maintaining operational efficiency. Located in a border-driven industrial market, it supports cross-border logistics strategies and fast distr...Read MoreMore Details
| Square Meter | 7'349 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Price on Request |
| Land Size Total | 15'000 m2 |
| Bay Size | 16m x 10m |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 500 KVA |
| Lighting Type | LED Light |
| Min Height | 6.7 m |
| Max Height | 8.1 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 146m2 |
| No of Parking Slots | 79 |
| No of Docks | 8 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers | Bollards, dock seals, insulated door and 30,000 lbs capacity electric hydraulic levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | 5 Inch concrete tilt up |
| Quality Roof | R-11 Fiberglass |
| Quality Floor | 5 in Load capacity 8 ton / m2 |
| Asset Updated | 21/01/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 20 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Baja California
3.8 Million habitants
1.8 M Active working population
+127'000 students erolled in University
134 Industrial Parks20 km to the US Border
Manufacturing in Guanajuato
The City
The state Guanajuato belongs to the region Baijo and has 6 million inhabitants which reflect as the 6th most populated state.
Strategic Location
Guanajuato is very central located and has an international airport. The state is surrounded by San Luis Potosi, Queretaro, Jalisco, and Michoacan. It has a diversified economy with various sectors.
Industries
The main sectors in Guanajuato are Automotive, Textile Argo, Pharmacuetical & Medical, and Electronic. Alone the car industry occupy over 200k employees. The state count over 58 industrial parks.
Workforce & Universities
Guanajuato has over 45 higher education institutions with 20k yearly graduates. In addition, there are over 80'000 enrolled in engineering. In the public sectorer, there are 280 hospitals and almost 10k doctors.
















