Industrial Space for Rent,3'800m2-16'800m2, Multiple Modules Available, in Mexicali MEX1544
About the asset
Scalable Industrial Space with Multiple Modules in Mexicali (Baja California) Designed for growing logistics and manufacturing operations This Class A development provides flexible industrial space with configurations that adapt to expanding operational needs. Its clear height and loading infrastructure support efficient warehousing and production processes. Located in a key border region, it enables companies to streamline supply chains while benefiting from scalable occupancy options within ...Read MoreMore Details
| Square Meter | 16'867 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Price on Request |
| Land Size Total | 16'867 m2 |
| Bay Size | 16 m x 12.19 m |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 600 KVA |
| Lighting Type | LED Light |
| Min Height | 9.14 m |
| Max Height | 11.58 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 453 m² |
| No of Parking Slots | 181 |
| No of Docks | 16 |
| No of Ramps | 4 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers | Bollards, dock seals, insulated door, and automatic levelers capacity 35,000 pounds |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | 7 Inch concrete tilt up |
| Quality Roof | R-19 Fiberglass |
| Quality Floor | 6 in Load capacity 8 ton /m² |
| Asset Updated | 21/01/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 20 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | Airextraction units 30,000 CFM/5HP |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Baja California
3.8 Million habitants
1.8 M Active working population
+127'000 students erolled in University
134 Industrial Parks20 km to the US Border
Manufacturing in Sonora
The City
The population of Sonora are around 3 million, and about 1.5 million people are economically active. Sonora is the second largest aerospace cluster in the country. There are around 70 companies in this industry in the state, employing over 20,000 people. Largest sectore is the automotive with 100+ companies including Ford, Benteler, or Magna.
Strategic Location
Sonora is located in the northwest of Mexico and its favorable location attracts many foreign companies. The state is bordering to United States at the north with Arizona, New Mexico, and 16 miles away from California, all through 7 customs across the border.
Industries
With 49 Industrial parks and one Science Park in Hermosillo under development, Sonora is prepared to receive investors and their companies.The strategic sectors in the entity are: automotive & electromobility, electric-electronic, mining, aerospace, renewable energies, medical devices, and agribusiness.
Workforce & Universities
Sonora has 3 research institutes and centers but is investing now in several projects in the future. Of every 100 people, 24 completed higher education, while 27 completed high school.






