Industrial Space for Rent,6'200m2, in Irapuato MEX1347
About the asset
Mid-Size Industrial Warehouse for Distribution in Irapuato (Guanajuato) Optimized for regional logistics and last-mile operations This 6,245 sqm Class A warehouse in Irapuato (Guanajuato) is well-suited for distribution activities, supported by functional loading infrastructure and manageable scale. With limited power capacity, it aligns with logistics and light operational uses rather than heavy manufacturing. Located within the Bajío region, it benefits from strong connectivity to key indust...Read MoreMore Details
| Square Meter | 6'245 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $5.00-6.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 13'120 m2 |
| Bay Size | 16 x 15 m / 54 x 50 pies |
| Construction Year | 2018 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 75 kvas |
| Lighting Type | LED Lighting 40 ft- cd |
| Min Height | 9 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 40 |
| No of Docks | 6 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Pre cast walls |
| Quality Roof | SSR System |
| Quality Floor | 15 cm / 6 plg |
| Asset Updated | 23/03/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 900 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | As required |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Guanajuato
6.2 Million habitants
2.8 M Active working population
84 Industrial Parks
19’000 graduated yearly
900km to the US Border
Manufacturing in Guanajuato
The City
The state Guanajuato belongs to the region Baijo and has 6 million inhabitants which reflect as the 6th most populated state.
Strategic Location
Guanajuato is very central located and has an international airport. The state is surrounded by San Luis Potosi, Queretaro, Jalisco, and Michoacan. It has a diversified economy with various sectors.
Industries
The main sectors in Guanajuato are Automotive, Textile Argo, Pharmacuetical & Medical, and Electronic. Alone the car industry occupy over 200k employees. The state count over 58 industrial parks.
Workforce & Universities
Guanajuato has over 45 higher education institutions with 20k yearly graduates. In addition, there are over 80'000 enrolled in engineering. In the public sectorer, there are 280 hospitals and almost 10k doctors.






