Industrial Space for Sale, 10'100m2, in Torreon MEX0993
More Details
| Square Meter | 10'128 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Buy |
| Asking Price | Asking Price $8 Mio. USD |
| Land Size Total | 22'932 m2 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 1,000 KVAs |
| Natural Gas | available |
| Min Height | 10.3 m |
| Max Height | 12.4 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 1,350.00 M2 |
| No of Parking Slots | |
| No of Docks | 4 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | Private Water Well |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Concrete block walls up to 3 meters |
| Quality Roof | KR18 with 3-inch insulation |
| Quality Floor | MR40 with 15 cm thickness |
| Asset Updated | 21/11/2024 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 550 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Coahuila
3.7 M Population
1.48 M Active working population
23,948 Graduates per school cycle
$550 USD Average monthly salary
47 Industrial Parks
512 km of border with the US
Manufacturing in Durango
The City
Durango has 39 municipalities with Victoria de Durango as its capital. Durango holds a population of 1,832,650, from which more than half live in the metropolitan area. It ranks 24th in number of inhabitants in all of Mexico and the average age is 27 years old.
Strategic Location
The state of Durango is located in the northwestern part of the country, bordering to the north with Chihuahua, to the northwest with Coahuila, to the southeast with Zacatecas, to the south with Nayarit and to the west with Sinaloa.
Industries
The three main economic sectors in Durango are: mining, film and forestry, as well as agriculture, the automotive industry, metalworking and textiles. Secondary activities include manufacturing industries, mainly steel products, clothing and accessories, auto parts and paper products that contribute 34% of the state's income.
Workforce & Universities
Durango has several educational centers and it also has specialized centers in advanced manufacturing, engineering and industrial development, and renewable energy. There are 12k+ enrolled students and around 4000 graduates yearly.



