Industrial Space for Sale, 20'900m2, in Durango MEX0561
Industrial Space
20'939
More Details
| Square Meter | 20'939 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Buy |
| Asking Price | Price on request |
| Land Size Total | 65'961 m2 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Natural Gas | available |
| Lighting Type | LED + T8's |
| Min Height | 3 m |
| Max Height | 8.55 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 1'009m2 |
| No of Parking Slots | 151 |
| No of Docks | 10 |
| No of Ramps | 3 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Concrete+ bricks |
| Quality Roof | Metal Cal.24 +R8 insulation |
| Quality Floor | 6 in |
| Asset Updated | 13/02/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 800 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | HVAC |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Durango
1.8 Million habitants
854,000 Active working population
10,200 Graduates per year
$492 USD Average monthly salary
7 Industrial Parks
800 km to the US Border
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.









