Industrial Space for Sale, 4'900m2, in Irapuato MEX1813
About the asset
Industrial Facility 4,900 sqm for Sale in Irapuato (Guanajuato) Compact asset for manufacturing and distribution operations This 4,900 sqm industrial building in Irapuato (Guanajuato) delivers a compact yet efficient solution for manufacturing or distribution users. The layout supports operational workflows while integrating office space for administrative functions. Located in a city with strong industrial activity, the property benefits from proximity to regional supply chains, offering comp...Read MoreMore Details
| Square Meter | 4'950 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Buy |
| Asking Price | on request |
| Land Size Total | 10'002 m2 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Min Height | 7.85 m |
| Max Height | 9.15 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 659m2 |
| No of Parking Slots | |
| No of Docks | |
| No of Ramps | |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class B |
| Quality Walls | |
| Quality Roof | |
| Quality Floor | Thickness: 20 cm, concrete strength: 250 kg/cm² |
| Asset Updated | 21/04/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 900 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Guanajuato
6.2 Million habitants
2.8 M Active working population
84 Industrial Parks
19’000 graduated yearly
900km to the US Border
Manufacturing in Guanajuato
The City
The state Guanajuato belongs to the region Baijo and has 6 million inhabitants which reflect as the 6th most populated state.
Strategic Location
Guanajuato is very central located and has an international airport. The state is surrounded by San Luis Potosi, Queretaro, Jalisco, and Michoacan. It has a diversified economy with various sectors.
Industries
The main sectors in Guanajuato are Automotive, Textile Argo, Pharmacuetical & Medical, and Electronic. Alone the car industry occupy over 200k employees. The state count over 58 industrial parks.
Workforce & Universities
Guanajuato has over 45 higher education institutions with 20k yearly graduates. In addition, there are over 80'000 enrolled in engineering. In the public sectorer, there are 280 hospitals and almost 10k doctors.


