Industrial Space for Sale, 5'000m2, in Garcia, Monterrey MEX1325
About the asset
Compact Industrial Facility for Logistics in García (Nuevo León) Practical solution for distribution and light operations This 5,000 sqm industrial building in García (Nuevo León), Monterrey offers a functional layout suited for logistics and light industrial use, supported by 225 kVA power capacity. The property provides a manageable footprint with ramp access and parking, enabling efficient day-to-day operations. Its location within the Monterrey metro area enhances connectivity to industria...Read MoreMore Details
| Square Meter | 5'000 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Buy |
| Asking Price | Price on request |
| Land Size Total | 9'300 m2 |
| Bay Size | 16.5 m x 7 m |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 225 kva |
| Min Height | 6 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | No |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 40 |
| No of Docks | |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | |
| Quality Walls | |
| Quality Roof | |
| Quality Floor | |
| Asset Updated | 24/07/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 220 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.

