Industrial Space for Sale, 5'100m2, in San Luis Potosi MEX1562
Industrial Space
5'198
About the asset
Investment-Ready Industrial Facility with Office Space in San Luis Potosí Balanced asset for distribution or corporate operations This 5,198 sqm industrial building offers a strong combination of warehouse space and 573 sqm of offices, making it suitable for companies requiring administrative integration. Its loading configuration supports efficient logistics, while its layout allows operational flexibility. Located in San Luis Potosí, the asset sits within a growing industrial region, appeali...Read MoreMore Details
| Square Meter | 5'198 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Buy |
| Asking Price | $55-80 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 11'001 m2 |
| Bay Size | 10.20 m x 23.76 m |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Min Height | 9.14 m |
| Max Height | 9.14 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | Yes |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 573m2 |
| No of Parking Slots | 49 |
| No of Docks | 4 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Pre-Cast Concrete |
| Quality Roof | Standing Seam Roof |
| Quality Floor | 6 inches / 15 cm |
| Asset Updated | 05/02/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 700 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About San Luis Potosí
2.9 M habitants
76.8% of the total people is at working age
98,552 enrolled students
$384 USD Average monthly salary
21 Industrial Parks720 km to the US Border
Manufacturing in Hidalgo
The City
The State of Hidalgo covers an area of 20,821 km2 with a strategic road infrastructure to access to the main ports and borders in the country.
Strategic Location
Hidalgo has a privileged location in Central Mexico. It is part of the Metropolitan Zone of the Valley of Mexico, with a population of over 22 million people, making it the third-largest metropolitan area in the OECD and the largest in the world outside of Asia
Industries
The 3 main industries of Hidalgo are: Sustainable Mobility, clean Energy and Logistics.
Workforce & Universities
Hidalgo has 100 public and private universities with an 89.7% coverage. It ranks 3rd. in number of graduated engineers and technicians.


