Industrial Space for Sale, 6'700m2, in San Luis Potosí MEX1307
About the asset
Industrial Facility for Sale with Light Manufacturing Capacity in San Luis Potosí Integrated space for production and administrative operations This 6,700 sqm industrial building in San Luis Potosí offers a balanced solution for light manufacturing, supported by 500 kVA power capacity. The property includes a significant office component, enabling integrated operational management. Its layout is suitable for companies seeking ownership of a functional industrial asset within a growing industri...Read MoreMore Details
| Square Meter | 6'700 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Buy |
| Asking Price | Price on Request |
| Land Size Total | 10'039 m2 |
| Bay Size | 22.25 x 10 m - 16.85 x 7 m |
| Construction Year | 1999 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 500 kva |
| Lighting Type | LED |
| Min Height | 6.1 m |
| Max Height | 8 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 1,497.74 m2 |
| No of Parking Slots | 10 |
| No of Docks | 2 |
| No of Ramps | |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | No |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Metal Sheet |
| Quality Roof | SSKR - 18 Metal sheet |
| Quality Floor | |
| Asset Updated | 18/07/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 720 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About San Luis Potosí
2.9 M habitants
76.8% of the total people is at working age
98,552 enrolled students
$384 USD Average monthly salary
21 Industrial Parks720 km to the US Border
Manufacturing in San Luis Potosí
The City
San Luis Potosi have nearly 3 million habitants and it ranks 5th place in Great American Cities with Eocnomic Potential of the future. It has access to nearly 78 million consumers and 78% of GDP, within a radius of 500km.
Strategic Location
It is very central located, with only 2 hours to Aguascalientes, 4 driving hours to Monterrey, and 7 hours to the U.S. Border
Industries & Economy
Automotive, Home Appliances, Metal Industries as well as Food Industry are strongest Economy of San Luis Potosi. The city is part of the geographical area where the automotive sector has the most important production in the country. The city has over 18 parks and industrial zones.
Workforce & Universities
San Luis Potosi has 125 higher education institutions, 16 R+D Centers, and 6 National Laboratories. It promotes strongly its talents, with nearly 100'000 Undergraduate and Postgraduate Students and more than 6'000 engineers graduated annually.


