Industrial Warehouse/Building for Rent, 700m2, in El Marques, Queretaro MEX1575
About the asset
Adaptable Industrial Space with Variable Height in El Marqués (Querétaro) Flexible for diverse operational needs This 700 sqm industrial warehouse offers a variable height profile, allowing different storage and operational configurations. Its dock and ramp access facilitate logistics, while its compact size supports efficient use of space. Located in El Marqués (Querétaro), it provides access to a well-established industrial environment. Key Highlights: • Variable height profile • Dock and ...Read MoreMore Details
| Square Meter | 700 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $5.50-6.50 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 872 m2 |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | Yes |
| Electricity Note | 10 kva, up to 200'000 kva available |
| Lighting Type | 5% Natural lighting |
| Min Height | 6 m |
| Max Height | 10.36 m |
| Divisible | No |
| Expansion possible | Yes |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 4 |
| No of Docks | 1 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | Controlled access 24/7 |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Block wall and KR 18 sheet metal wall |
| Quality Roof | ARCO-SPAM C-22 type arcotecho roof |
| Quality Floor | 15cm |
| Asset Updated | 11/02/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 700 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Querétaro
2.4 Million habitants
1.11 M Active working population
62,000 Graduates per year
$329 USD Average monthly salary
88 Industrial Parks
940 km to the US Border
Manufacturing in Tabasco
The City
The state has a surface of 24,661 km2 which represents the 1.3% of the country's surface. With a total population of 2,475,236 and the economic active population of 1,885,138.
Strategic Location
Tabasco has a strategic location in the southeast of the country and proximity to important domestic and international markets. Additionally, the state is known for highly trained labor availability and abundant natural resources, such as freshwater, natural gas, and electricity, which provide a solid foundation for industrial development.
Industries
With 16industrial parks and 73 Distribution Centers established in the state.Tabasco represent 35% of the GDP from oil mining concentrating the most quantity of contracts from the National bids (37). Tabasco Main exports are Sugar, Persian Lemon, and Pineapple, 90% of international sales go to the US. Tabasco is the largest producer of commercial forest plantations.
Workforce & Universities
Five research centers for industries specialized in Manufacturing, Agribusiness, Materials, Bromatological Analysis and AI. Tabasco has a skilled workforce in high-performance industry.













