Shelter-Service 2'000m2-4'600m2, Colón MEX0590
About the asset
With a comprehensive suite of services, companies can concentrate on their core competencies of manufacturing or distribution while Shelter Service handles all administrative and legal functions essential for success in Mexico. As a partner for success, the company offers tailored HR services, including efficient recruitment, hiring, salary, and benefits administration, ensuring employee retention and a committed workforce. Additionally, timely payroll services are guaranteed, reducing liabiliti...Read MoreMore Details
| Square Meter | 4'645 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Price on request |
| Land Size Total | 28'472 m2 |
| Bay Size | 40’ x 50’ (12.19x15.24 m) |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Natural Gas | Available |
| Lighting Type | Upon request |
| Min Height | 9.14 m |
| Max Height | 9.14 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | Per request |
| No of Parking Slots | 125 |
| No of Docks | 4 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | 8” Thick concrete Tilt-Up |
| Quality Roof | SSR-KR18 System Ga. 24 2“ Fiberglass insulation, 5% Skylights |
| Quality Floor | 6” Thick concrete floor, Ashford sealer |
| Asset Updated | 14/02/2025 |
| Distance to Airport | 3 |
| Distance to US Border | 935 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Querétaro
2.4 Million habitants
1.11 M Active working population
62,000 Graduates per year
$329 USD Average monthly salary
88 Industrial Parks
940 km to the US Border
Manufacturing in Guanajuato
The City
The state Guanajuato belongs to the region Baijo and has 6 million inhabitants which reflect as the 6th most populated state.
Strategic Location
Guanajuato is very central located and has an international airport. The state is surrounded by San Luis Potosi, Queretaro, Jalisco, and Michoacan. It has a diversified economy with various sectors.
Industries
The main sectors in Guanajuato are Automotive, Textile Argo, Pharmacuetical & Medical, and Electronic. Alone the car industry occupy over 200k employees. The state count over 58 industrial parks.
Workforce & Universities
Guanajuato has over 45 higher education institutions with 20k yearly graduates. In addition, there are over 80'000 enrolled in engineering. In the public sectorer, there are 280 hospitals and almost 10k doctors.


