Warehouse/ Industrial Space for Rent, 400m2-10'000m2, Multiple Buildings Available, in Mérida MEX1443
About the asset
High-Capacity Industrial Facility in Mérida (Yucatán) Designed for large-scale logistics and regional distribution This industrial complex offers approximately 1,000 sqm within a scalable layout ranging up to 10,000 sqm, located in Mérida’s growing logistics corridor. With 10.3–12.3 meter clear heights and 20 loading docks, the property is well suited for high-volume distribution and warehousing operations. Its reinforced flooring and insulated roofing system support efficient, climate-resilien...Read MoreMore Details
| Square Meter | 1'000 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Price on Request |
| Land Size Total | 12'500 m2 |
| Ready to operate | immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | T5 LED 28-30 FC. |
| Min Height | 10.3 m |
| Max Height | 12.3 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | Yes |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 300m2 |
| No of Parking Slots | |
| No of Docks | 20 |
| No of Ramps | |
| Water available | Yes |
| Water Note | potable water network |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | 24-hour security |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Mixed construction of exposed-finish concrete block up to 2 meters high, and 26-gauge painted aluminum sheet. |
| Quality Roof | Ternium Zintroalum KR18, 24-gauge, with reinforced vinyl insulation, 2 inches thick (fiberglass). Skylight domes, 5%. |
| Quality Floor | Reinforced hydraulic concrete, 15 cm thick, with a load capacity of 5 ton/m². |
| Asset Updated | 30/09/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 2150 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Yucatán
2.3 Million habitants
$66 Million USD FDI in 2021
1.2% GDP of the country (Rank 25/32)
129 higher education institutions
11 Industrial Parks
3-5 day by sea freight to the USA
Manufacturing in Durango
The City
Durango has 39 municipalities with Victoria de Durango as its capital. Durango holds a population of 1,832,650, from which more than half live in the metropolitan area. It ranks 24th in number of inhabitants in all of Mexico and the average age is 27 years old.
Strategic Location
The state of Durango is located in the northwestern part of the country, bordering to the north with Chihuahua, to the northwest with Coahuila, to the southeast with Zacatecas, to the south with Nayarit and to the west with Sinaloa.
Industries
The three main economic sectors in Durango are: mining, film and forestry, as well as agriculture, the automotive industry, metalworking and textiles. Secondary activities include manufacturing industries, mainly steel products, clothing and accessories, auto parts and paper products that contribute 34% of the state's income.
Workforce & Universities
Durango has several educational centers and it also has specialized centers in advanced manufacturing, engineering and industrial development, and renewable energy. There are 12k+ enrolled students and around 4000 graduates yearly.














