Warehouse/ Industrial Space for Sale, 9'500m2, Huimilpan- Queretaro MEX1399
About the asset
Large-Scale Industrial Facility in Huimilpan (Querétaro) Suitable for manufacturing and distribution operations This industrial facility offers approximately 9,563 sqm of space in Huimilpan (Querétaro), designed for manufacturing and logistics operations. With multiple docks and ramps, it supports efficient goods handling and production flows. The property includes 500 kVA power capacity and benefits from strong regional connectivity, making it a reliable option for industrial users seeking sc...Read MoreMore Details
| Square Meter | 9'563 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Buy |
| Asking Price | Price on Request |
| Land Size Total | 14'000 m2 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 500 kva |
| Lighting Type | 10% natural light |
| Min Height | 10 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 68 |
| No of Docks | 10 |
| No of Ramps | 4 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | Yes |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | - 24 / 7 surveillance |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | concrete walls |
| Quality Roof | Roof with 3 "thermal mat, KR18 Panel |
| Quality Floor | 15 cm floor, with MR35 resistance factor |
| Asset Updated | 28/04/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 950 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Querétaro
2.4 Million habitants
1.11 M Active working population
62,000 Graduates per year
$329 USD Average monthly salary
88 Industrial Parks
940 km to the US Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.



