Warehouse/Industrial Space for Rent, 1'400m2, in Zapopan, Guadalajara MEX1241
About the asset
Industrial Warehouse for Urban Logistics in Zapopan (Jalisco) Efficient space for distribution and storage This 1,416 sqm Class A industrial warehouse in Zapopan (Jalisco) is designed for agile logistics operations, supported by 45 kVA power capacity. The high-clear structure and durable flooring allow efficient storage and handling, while the office component supports administrative functions. Its location within Guadalajara enables fast connectivity to regional markets and urban demand. Key...Read MoreMore Details
| Square Meter | 1'416 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $6.10-8.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 1'416 m2 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 45 kvas |
| Lighting Type | **Interior lighting:** High-power LED, 100 W / 220 W **Exterior lighting:** LED floodlight, 50 W |
| Min Height | 10 m |
| Max Height | 12 m |
| Divisible | No |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 54.73m2 |
| No of Parking Slots | |
| No of Docks | |
| No of Ramps | |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Perimeter walls: R-101 sheet |
| Quality Roof | Rolled sheet KR-18 |
| Quality Floor | Floor: Polished concrete MR-45, 18 cm thick |
| Asset Updated | 03/06/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 1050 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Jalisco
8.4 Million habitants
4M Active working population
286,432 enrolled students in higher education
$342 USD Average monthly salary
57 Industrial Parks1,017 km to the US Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.






