Warehouse/Industrial Space for Rent, 1'900m2-25'100m2, Multiple Buildings Available, in La Paz MEX1329
About the asset
Large Industrial Distribution Complex in Los Reyes La Paz (State of Mexico) Flexible multi-building platform for logistics operations Offering up to 25,100 sqm, this Class A industrial development in Los Reyes La Paz (State of Mexico) is tailored for large-scale distribution activities. The property features multiple buildings, numerous loading docks, and modern construction standards, enabling efficient logistics performance. Its position within the Mexico City metropolitan area supports both...Read MoreMore Details
| Square Meter | 25'143 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $8.00-10.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 25'143 m2 |
| Bay Size | 22.8x12m |
| Construction Year | 2025 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Lighting Type | T-5 Lamps |
| Min Height | 9.5 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | Yes |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 129 |
| No of Docks | 20 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | tilt up |
| Quality Roof | metal sheeT, KR-18 |
| Quality Floor | 16 cm, metal fiber dramix |
| Asset Updated | 11/01/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 1100 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About State of Mexico
17 M Habitants
8,3m Active working population
45,000 Graduates per year
$600 USD Average monthly salary
130 Industrial Parks1'200 km Distance to US-Border
Manufacturing in Chihuahua
The City
Thanks to its proximity to the USA and various industrial parks in Juarez and Chihuahua as well as its cheap labour force compared to the USA, it is very attractive to produce in the state Chihuahua.
Strategic Location
The largest capital of Chihuahua Ciudad Juarez is directly located at the border to the United States and is the 2nd largest commercial border crossing with modern highways Over 4200+ international companies have been settled down in Monterrey.
Industries
There are 9 industry clusters whereas the main focus are automotive, Electronic and Medical Device. Well-known companies such as Continental, Electrolux, Johnson & Johnson, or GE have their productions there located. The state Chihuahua has 15 industrial parks.
Workforce & Universities
Yearly over 20k graduates and technicians has Chihuahua. There are 38+ universities and 4 Research & Development Centers.


