Warehouse/Industrial Space for Rent, 3'000m2, in Tlalnepantla de Baz, Mexico State MEX1440
About the asset
Industrial Warehouse with Dock Capacity in Tlalnepantla (State of Mexico) Designed for distribution and regional logistics operations This industrial warehouse provides approximately 3,054 sqm in Tlalnepantla de Baz, a core logistics and manufacturing hub within the State of Mexico. With 9.5-meter clear height, 4 loading docks and 2 ramps, the property is optimized for efficient goods handling and distribution workflows. Its configuration and proximity to Mexico City make it ideal for regional ...Read MoreMore Details
| Square Meter | 3'054 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $8.00-10.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 24'967 m2 |
| Bay Size | 22x12.21m |
| Construction Year | 2016 |
| Ready to operate | immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 300 kva |
| Min Height | 9.5 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | No |
| Expansion possible | No |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 290m2 Mezanine Space |
| No of Parking Slots | 4 |
| No of Docks | 4 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | 24-hour security |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Tilt UP/Block y Lamina |
| Quality Roof | Metal Sheet / Lamina KR-18 |
| Quality Floor | 16cm |
| Asset Updated | 20/09/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 1000 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About State of Mexico
17 M Habitants
8,3m Active working population
45,000 Graduates per year
$600 USD Average monthly salary
130 Industrial Parks1'200 km Distance to US-Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.



